Ridley Scott nagyon felmérgelte magát a Prometheus vegyes fogadtatásán, és ezt a dühöt tette bele az új filmjébe. Mi pedig szeretjük, ha ideges a bácsi.
A cselekmény még mindig A nyolcadik utas: a Halál előtt játszódik, de nem csak egy előzmény, hanem egy folytatás is. Ridley Scott, az Alien univerzum megteremtője azonban most nem egy hintaszéken dohányzós filozofálgató tempót diktál, mint a Prometheusnál. Ez a film annyira pörgősre sikeredett – mondhatni halálos iramban halad –, hogy szinte kicentrifugálja a vért a szereplőkből. Bár itt is egy kicsit elgondolkoztató jelenettel nyit a film, de utána gyakorlatilag a cselekmény első mozzanata a Covenant űrhajó kapitányának kegyetlen halála, aztán a kezdeti sokk után már alig-alig kapunk gondolkodási időt, pedig elég sok téma feszegetésre kerül.
Egy olyan világot ismerhetünk meg, ahol a vallásosokat inkább különcként kezelik, illetve ahol a homoszexualitás olyannyira elfogadott, hogy szinte alig lehet felfedezni a meleg párt a filmben. De mélyebb, teremtési gondolatok is meglapulnak, valamint a halhatatlanság és a halandóság is mérlegre kerül. Azt is feszegetni lehet, hogy emberibb-e a mesterséges ember a hús-vérnél. Furcsa kettősség mutatkozik meg továbbá a teremtés kontra evolúció kérdéskörében is. Tulajdonképpen eldönthetetlen, hogy létezik-e egyik a másik nélkül. A mű tehát nem csak egy egyszerű akció-horror, hanem megőrzi a tudományos-fantasztikus filmek karakterjegyeit.
A cselekményről inkább nem árulunk el sokat, de az biztos, hogy az értelmezéséhez mindenképpen érdemes a Prometheust is látni, mert bár elmagyaráznak mindent a Covenantben is, mégis jóval egyszerűbben érthető.
Nem kell attól sem tartanunk, hogy a szálakat csak a bővített változat Blue-ray extráinak és kimaradt jeleneteinek megnézése után fogjuk tudni kibogozni, mint az előző filmnél.
Az Alien: Covenant történetének további erénye, hogy a legénység párokból áll, így minden elhalálozásnak komolyabb súlya van, mint az eddigi filmekben megszokott bajtársaknál. A színészek pedig remek munkát végeztek, minden rezdülésük teljesen hiteles a vásznon. Természetesen a legkiemelkedőbb alakítást Michael Fassbender nyújtotta, aki egyszerre két szerepben tűnik fel.
Az Alien: Covenant nem egy hibátlan alkotás, de közel jár hozzá. A Prometheus igazi hibája az volt, hogy bár az első Alien filmben bepillantást nyerhettünk egy ismeretlen, minden értelemben idegen világba, az előzmény mindent lerombolt azzal, hogy a rejtélyes Space Jockey külsejét csak egy furcsa szkafanderré degradálta le, amit egy teljesen emberszerű lény öltött magára. Ezt a csorbát természetesen nem lehet teljesen kiköszörülni, de a lehető legjobb köszörűgéppel dolgozott Ridley bácsi, így bár sokan kételkedtek benne, de mégis csak van élet A nyolcadik utas: a Halál előtt is.
Ajánljuk azoknak, akiknek:
- Tetszett a Prometheus
- Nem tetszett a Prometheus
Nem ajánljuk azoknak, akik:
- Nem látták a Prometheust
- Nem szeretik a horrorfilmeket
A képek forrása a film MAFAB adatlapja.
Szerkesztette: Zrínyi Lilla